Detail | *UOHSX00CGFQR*
UOHSX00CGFQR
Číslo jednací: Vyřizuje:
ÚOHS-O0064/2/19-17763/2019/132/JNe
Mgr. Němec Brno: 2019-06-25
Zadavatel:
Česká republika – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Sídlo:
třída Kpt. Jaroše 1926/7, Černá Pole, 604 55 Brno
IČO:
65349423
Název veřejné zakázky:
„Systém pro analýzu nestrukturovaných dat a rešeršní systém“
DODATEČNÉ INFORMACE č. 3 – ODPOVĚD ZADAVATELE NA DOTAZY
Dne 20. června 2019 a opětovně ve stejném rozsahu dne 21. června 2019 byly zadavateli prostřednictvím systému NEN doručeny následující dotazy k vysvětlení či doplnění zadávací dokumentace ve veřejné zakázce „Systém pro analýzu nestrukturovaných dat a rešeršní systém“, ke kterým zadavatel poskytuje následující odpovědi:
Dotaz č. 1:
Přesné znění dotazu:
Zadavatel požaduje v dokumentu Příloha č. 2 – Funkcionality IS příklady využití.pdf integraci na sociální síť Google+.
Tato síť byla k 2. dubnu 2019 pro uživatele znepřístupněna a její obsah je postupně mazán a programová rozhraní pro práci s uživatelskými účty jsou momentálně nedostupná.
Může zadavatel potvrdit, že trvá na integraci zmíněné sociální sítě a pokud ano, pak jaká data jsou pro zadavatele z této sítě relevantní?
Odpověď na dotaz:
Požadavek na napojení na sociální síť Google+ byl již odstraněn v návaznosti na odpověď na žádost o dodatečné informace č. 1 a č. 2 ze dne 5. 6. 2019, kdy zadavatel v tomto smyslu provedl změnu Zadávací dokumentace.
Dotaz č. 2:
Přesné znění dotazu:
Zadavatel uvádí v dokumentu Příloha_č_1_-_Smlouva.pdf, že IS bude umožňovat na základě zadaných kritérií vyhodnocovat, zda subjekty plní oznamovací povinnost vybraným veřejným rejstříkům. Z dotazu ovšem není zřejmé, o jaké veřejné rejstříky se jedná.
Může zadavatel specifikovat jednotlivé veřejné rejstříky, jejich provozovatele a označit, zda má zadavatel s provozovateli rejstříků nějaký smluvní vztah, který zajišťuje přístup k datům jednotlivých veřejných rejstříků?
Odpověď na dotaz:
Seznam požadovaných rejstříků je uveden v nové verzi zadávací dokumentace ze dne 5. 6. 2019, která byla uveřejněna na profilu zadavatele v elektronickém tržišti NEN.
Zadavatel nemá s provozovateli rejstříku jakýkoli smluvní vztah, jedná se o veřejně dostupné rejstříky.
Dotaz č. 3:
Přesné znění dotazu:
Zadavatel požaduje v dokumentu Příloha č. 2 – Funkcionality IS příklady využití.pdf:
Příklad využití č. 1:
Zadání:
Zjistit, zda se definovanou věcí (např. vymezením relevantního trhu v nějakém sektoru) dříve někdo nezabýval a pokud ano, k jakému výsledku došel.
Očekávaná činnost systému:
Projití všech rozhodnutí soutěžních úřadů, judikátů soudů, odborných článků, reportů, newsletterů, blogů a dalších zdrojů informací, tj. všech informací; vše jak v České republice, tak i v zahraničí.
Uchazeči zde není zřejmé, jakým způsobem by měl systém projít všechna rozhodnutí soutěžních úřadů, ani které soutěžní úřady má zadavatel na mysli. Dále není zřejmé, jakým způsobem bude systém vyhodnocovat, zda článek uveřejněný na internetu je, či není odborným článkem.
Může zadavatel tyto údaje konkretizovat?
Odpověď na dotaz:
Jak již bylo zadavatelem uvedeno v předchozích odpovědích na dodatečné informace, soutěžními úřady jsou myšleny soutěžní úřady členských států EU ke dni podání nabídky. Rozhodnutí soutěžních úřadů jsou veřejně dostupná v síti Internet, např. ve sbírkách/databázích rozhodnutí jednotlivých soutěžních úřadů. Je na dodavateli, jaký konkrétní způsob projití rozhodnutí implementuje, aby dosáhl cílů, resp. očekávaných činností systému uvedených v Příloze č. 2 zadávací dokumentace. Pro vyloučení pochybností zadavatel za „projití“ rozhodnutí považuje jejich vyhledání.
Detailnější popis postupů bude výsledkem vstupní analýzy podle odst. 1.1 Přílohy č. 1 zadávací dokumentace. K dotazu, jaký článek je třeba považovat již za „odborný“, zadavatel uvádí, že pro požadovanou funkcionalitu systému „projití“ je nezbytné nalézt „všechny“ informace dostupné v síti Internet, jak je ostatně uvedeno v Příkladu využití č. 1 v Příloze č. 2, a není třeba rozlišovat a tudíž ani nějak blíže definovat, který článek je možno již považovat za „odborný“ a který nikoliv.
Přesné znění další části dotazu:
Dále uvádí zadavatel, že systém bude procházet reporty, newslettery a blogy, přičemž není zřejmé jaké reporty, newleterry a jaké blogy by měl systém procházet.
Vzhledem k nejednoznačné definici tohoto požadavku se domníváme, že záměrem zadavatele je vyhodnocovat veřejná data v celosvětové síti internet, za pomoci existující heuristických indexačních nástrojů. Uchazeč touto cestou upozorňuje zadavatele, že relevance zobrazovaných výsledků, může být snadno ovlivňována několika dobře SEO optimalizovanými dezinformačními weby, které mohou výsledky kompromitovat.
Uchazeč se proto táže zadavatele, zda trvá na požadavku prohledávat všechny dostupné zdroje, nebo zda bude zadavatele definovat například internetové domény pomocí aplikačního rozhraní, tedy že aplikace bude obsahovat číselník relevantních internetových domén, které mají být při očekávané činnosti systému využity.
Odpověď na dotaz:
Záměrem zadavatele je vyhodnocovat veškeré veřejně dostupné informace. Konkrétní zdroje informací však nelze dopředu určit, budou se případ od případu lišit. Detailnější popis postupů bude výsledkem vstupní analýzy.
Zadavatel si je vědom, že některé dohledané informace mohou být dezinformační/nepravdivé, obsah a pravdivost vyhledaných informací bude posuzovat uživatel systému.
Dotaz č. 4:
Přesné znění dotazu:
Zadavatel uvádí v dokumentu Příloha_č_1_-_Smlouva.pdf:
11.9 Tato smlouva se vyhotovuje ve 3 (slovy „třech“) stejnopisech a každý stejnopis má platnost originálu, z toho 1 (slovy „jedno“) vyhotovení obdrží zhotovitel a 2 (slovy „dvě“) vyhotovení objednatel.
Jelikož je zakázka zadávána elektronicky přes NEN, měla by veškerá komunikace a tedy i podpis smlouvy probíhat pouze elektronickou cestou, tzn. s užitím elektronicky ověřených podpisů.
Takto by měl být dle našeho mínění naformulován i bod 11.9.
Nebo bude zadavatel trvat na zhotovení smlouvy v listinné podobě?
Odpověď na dotaz:
Zadavatel v čl. 11.9. Smlouvy stanovil požadavek na vyhotovení Smlouvy v požadovaném počtu stejnopisů v listinné podobě, což není v rozporu s pravidly zadávání VZ prostřednictvím systému NEN.
Tato skutečnost nebrání tomu, aby Smlouva s vybraným dodavatelem, který disponuje zaručeným elektronickým podpisem, byla uzavřena vedle listinné podoby i v podobě elektronické.
Zadavatel závěrem konstatuje, že poskytnutím odpovědí na dotazy dodavatele nemění ani nedoplňuje zadávacím podmínky, podává pouze vysvětlení Zadávací dokumentace ve smyslu § 98 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů.
Jelikož tato skutečnost nemá vliv na okruh možných účastníků zadávacího řízení, zadavatel neprodlužuje v této souvislosti lhůtu pro podání nabídek.
JUDr. Jiřina Valešová
ředitelka Kabinetu předsedy Úřadu
| Detail |